Morda se spominjate, da smo pred dvema letoma po številnih težavah z raketo, Covidom in vremenom v vesolje uspešno izstrelili prvi slovenski mikrosatelit NEMO-HD. Dobra novica je, da se je v orbiti odlično izkazal ter požel številne pohvale in projekte v mednarodni vesoljski areni.
2. septembra 2022 bomo ob 19h v Atriju ZRC SAZU, Novi Trg 2 v Ljubljani praznovali drugo obletnico uspešne izstrelitve in delovanja našega satelita. V veliko veselje nam bo, če se bomo srečali na družabnem dogodku.
Program:
– “Space exploration for signitures of life in the universe”, dr. Pete Worden, Breakthrough; former Director of NASA Ames
– “Kako smo pripravili Nemo-HD na izstrelitev in kako se je izkazal”, prof. dr. Tomaž Rodič, dr. Hubert Fröhlich in Ana Urbas
– On the day I was born, Imerzivni umetniški performans Eve Petrič
Po kratkih predavanjih in performansu bomo nazdravili NEMU-HD.
Upam, da se vidimo v čim večjem številu. Prosim, da udeležbo najavite na info@space.si
NEMO-HD se je v prvem letu po izstrelitvi izkazal kot zelo zanesljiv, okreten in natančno vodljiv mikrosatelit za opazovanje Zemlje iz vesolja z večspektralnimi in video senzorji. Z njim smo v Centru odličnosti Vesolje-SI izvedli številne tehnološke demonstracije, ki dokazujejo, da smo dosegli velik potencial za nove večnamenske aplikacije daljinskega zaznavanja.
Več o dosežkih prvega slovenskega mikrosatelita v njegovem prvem letu delovanja si lahko preberete tukaj.
Cassini Hackaton – Slovenija je del večjega mednarodnega Hackathona, ki bo potekal v desetih državah hkrati.
//TEME\\
Prvi Cassini Hackathon je osredotočen na digitaliziranje zelenih površin – od zaznavanja invazivnih rastlin, zelenih pasov do opazovanja suš in poplav.
Problemi, ki jih boste reševali med hackathonom se bodo nanašali na tri sklope:
* Odkrij svoje mesto
* Ostanimo zdravi in v gibanju
* Ohranimo podeželje.
Za hackanje boste poleg podatkov evropskih satelitov imeli na voljo podatke prvega slovenskega mikro satelita Nemo-HD in visoko ločljive letalske posnetke.
Na hackaton se lahko prijavite kot posameznik_ica ali pa že kot skupina (po 3-5 udeleženk_cev). Za razvoj idej in ustvarjanje skupin bo več kot dovolj časa v tednu med 31.5. in 4.6., ko bodo potekala tako lokalna kot mednarodna predavanja, delavnice in pogovori.
//NAGRADE\\
Lokalne nagrade v vrednosti 1000€ bodo podeljene najboljšim trem ekipam, zmagovalna ekipa na mednarodni ravni pa bo prejela 100 ur mentoriranega dela pod vodstvom strokovnjakov.
Minila sta prva dva meseca od izstrelitve satelita NEMO-HD z raketo Vega v s soncem sočasno polarno orbito na višini 515 km, na kateri bo NEMO-HD konec tega tedna že tisočič obkrožil Zemljo.
Center odličnosti Vesolje-SI je v tem času uspešno izvedel dve tretjini načrtovanih aktivnosti za zagon satelita v vesolju. Vsi vitalni podsistemi dobro delujejo, kar pomeni, da je satelit uspešno prestal dinamične obremenitve med izstrelitvijo ter prvih tisoč termomehanskih obremenitvenih ciklov v orbiti. Čeprav bo zagon satelita predvidoma končan v decembru 2020 in bomo prihodnje leto pričeli z izvajanjem tehnoloških demonstracij, pa nam je že uspelo posneti prve video in večspektralne posnetke Zemlje iz vesolja.
Kako je potekal zagon satelita v prvih dveh mesecih in kako so nastali prvi posnetki, si preberite tukaj.
Večspektralni RGB posnetek Železnikov in Selške doline, ki ga je NEMO-HD posnel 14. 10. 2020
Danes ob 3:51:10 po srednjeevropskem poletnem času je raketa Vega uspešno ponesla v vesolje 53 satelitov, med njimi tudi prvi slovenski mikrosatelit NEMO-HD, ki se je od rakete v svojo orbito odcepil 40 minut po vzletu. V dopoldanskem času smo z njim uspešno vzpostavili prvi kontakt.
Po včerajšnji uspešni izstrelitvi Ariane 5 je izstrelitev Vege VV16 z našim NEMO-HD na krovu napovedana za 1. 9. 2020 po lokalnem času v Francoski Gvajani oziroma 2. 9. 2020 ob 3:51 po srednjeevropskem poletnem času.
Z današnjo tehnologijo za opazovanje Zemlje je mogoče prepoznati in ločevati različne rastlinske vrste. Ta tehnologija nam omogoča pogoste in natančne meritve, ki nam pomagajo pri sistematičnem nadzoru in spremljanju invazivnih tujerodnih vrst. S tem se ukvarjamo v projektu Applause. Več o tem si lahko preberete tukaj.
Zaradi neugodnih vetrov v višjih zračnih plasteh nad gvajanskim vesoljskim centrom CSG je bila izstrelitev Vega VV16, ki je bila prvotno predvidena za 18. junij 2020, kljub pripravljenosti rakete in vseh 53 satelitov na krovu, vključno s slovenskim mikrosatelitom NEMO-HD, večkrat preložena. Naslednji poskus izstrelitve je načrtovan od 17. avgust dalje.
Tudi zadnji dan tega izstrelitvenega okna je vreme preprečilo polet rakete Vega s slovenskima satelitoma NEMO-HD in Trisat. Iz Francoske Gvajane se je oglasil Tomaž Rodič:
Dve uri pred predvideno izstrelitvijo smo še upali na upešen izid. A smo pri vodji misije Vega VV16 Thierryju Willmartu vseeno preverili, kakšen je scenarij ob morebitni ponovni preložitvi: